Aktualność
19 kwietnia 2023
XLVI Liceum Ogólnokształcące
19.04.2023 - DZIEŃ OTWARTY - AKCJA “ŻONKILE”
W tym roku dzień otwarty w naszej szkole przypadał w niezwykły dzień.
19 kwietnia - była to 80 Rocznica Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.
Chcieliśmy dołączyć do Akcji #ŁączyNaPamieć. Symbolem były niezwykłe Żonkile.
Przekazaliśmy naszym nauczycielom ulotki informacyjne oraz żonkile otrzymane z Muzeum Polin. Nasi uczniowie pomagający tego dnia w szkolerównież mieli przypięte, otrzymane od nas żonkile.
Ponadto uczniom - kandydatom do naszej szkole, przypinaliśmy “żonkile” przy wejściu do szkoły. Były to niezwykle wzruszające momenty.
W 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim nasi wolontariusze brali udział w Akcji “Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich “Polin”.
Symbolem Akcji były żonkile, które nasi wolontariusze przypinali przechodniom na ulicach Warszawy na znak, że #ŁączyNasPamięć o bojowcach i cywilach z 1943 r.
W 1940 r. Niemcy otworzyli w Warszawie Getto. W 1941 r. zamkniętych w nim było ponad 450 000 polskich Żydów, którzy umierali z głodu, chorób, niewolniczej pracy, ginęli w egzekucjach.
W lipcu 1942 r. Niemcy rozpoczęli wielką akcję likwidacyjną. Do obozu zagłady w Treblince wywieźli niemal 300 000 Żydów.
19 kwietnia 1943 r. Żydzi rozpoczęli powstanie. Walkę podjęli członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Wiedzieli, że nie mają szans na zwycięstwo, woleli jednak zginąć w walce.
W tym czasie, w kryjówkach i bunkrach na terenie getta przebywało 50 000 cywilów.
Mimo rozpaczy, samotności, głodu i strachu walczyli o każdy kolejny “dzień, godzinę, minutę”. Ich opór był tak samo ważny, jak ten z bronią w ręku.
Niemcy równali getto z ziemią. Palili dom po domu. Schwytanych bojowców i cywilów mordowali na miejscu lub wywozili do obozów. Tylko nielicznym udało się wydostać kanałami poza mur getta. 16 maja Niemcy wysadzili Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackie. Getto warszawskie przestało istnieć. W gruzach pozostali już tylko nieliczni ukrywający się Żydzi.
Marek Edelman - jeden z przywódców powstania - ocalał. Co roku, 19 kwietnia składał żółte kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Akcja Żonkile, która w tym roku była organizowana już jedenasty raz, już swój początek i symbol wzięła właśnie od tego gestu Edemana.
Dziękujemy naszym Wolontariuszom !
J. Respondek - opiekun Wolontariatu Szkolnego