11 maja 2024

11.05.2024 R. SPOTKANIE INAUGURUJĄCE PROJEKT "ŚLADAMI ENGLERTÓWKI"

Inauguracja projektu „Śladami Englertówki. Jak narodziła się pierwsza Czytelnia Naukowa w Warszawie?” (KLIKNIJ)

11.05.2024 - 12.00

Lokalizacja : Czytelnia Naukowa nr I im. Janiny Englert (ul. św. Wincentego 85)

Zapraszamy na spotkanie inaugurujące projekt „Śladami Englertówki. Jak narodziła się pierwsza Czytelnia Naukowa w Warszawie?”.

Projekt jest realizowany przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z XLVI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego.

Podczas spotkania inauguracyjnego przedstawimy plan wydarzeń na nadchodzące miesiące wynikający z realizacji projektu i zaprosimy uczestników do twórczego zaangażowania poprzez współtworzenie strony poświęconej „Englertówce” (przygotowywania zdjęć i/lub treści na witrynę www, dokumentowanie czterech plenerowych warsztatów varsavianistycznych śladami Czytelni i Janiny Englert).

Zależy nam, aby społeczność naszej małej ojczyzny (i nie tylko) pogłębiała wiedzę na temat historii Biblioteki Publicznej na Targówku – tym bardziej, że tutaj funkcjonuje pierwsza Czytelnia Naukowa w Warszawie, czyli Czytelnia Naukowa nr I im. Janiny Englert (niezwykłej bibliotekarki i edukatorki, zasłużonej dla bibliotekarstwa i księgozbiorów warszawskich).

Patronką projektu jest pani Hanna Budzisz – wnuczka Janiny Englert, dziennikarka prasowa, wiceprezes oddziału warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, która będzie inspirować uczestników do wolontariatu na rzecz Biblioteki oraz do krzewienia historii i wsparcia dziedzictwa narodowego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.