Aktualność
23 maja 2024
XLVI Liceum Ogólnokształcące
23.05.2024 R. "ŚLADAMI ENGLERTÓWKI"
Plenerowe warsztaty varsavianistyczne – spacer śladami dawnych i obecnych bibliotek (KLIKNIJ)
Projekt „Śladami Englertówki. Jak narodziła się pierwsza Czytelnia Naukowa w Warszawie?” realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z XLVI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego.
ZDĄŻYLIŚMY PRZED BURZĄ… POZNAĆ TAJEMNICE TARGÓWKA
Choć pogoda nie zapowiadała się najlepiej, uczniowie z klasy 1cf nie poddali się i wzięli udział w plenerowym warsztacie varsavianistycznym prowadzonym przez pana Krzysztofa Gajdę w ramach projektu pt. „Śladami Englertówki”. Jak narodziła się pierwsza czytelnia naukowa w Warszawie?” 23 maja 2024 r. zebraliśmy się przed biblioteką przy ulicy Radzymińskiej i rozpoczęliśmy dwugodzinny spacer śladami bibliotek i wypożyczalni, które funkcjonowały kiedyś na Targówku. Ponadto dowiedzieliśmy się także, gdzie znajdują się ciekawe miejsca tej dzielnicy i jakie kryją tajemnice. Poznaliśmy lokalizację hali dawnej Huty Szkła Targówek, która dziś jest częścią budynku popularnej sieci dyskontów. W hucie przed wojną produkowano eksperymentalne szklane granaty. Potem spacerowaliśmy po ulicach zabudowanych nowoczesnymi blokami, by trafić na uliczkę, na której zachowała się oryginalna zabudowa z lat 30 – tych XX w. Przed deszczem schowaliśmy się w budynku, gdzie znajdowała się kiedyś centrala telefoniczna i gdzie po wojnie odnaleziono ukryty przez powstańców warszawskich skład broni. Przewodnik zaprowadził nas też na Cmentarz Bródnowski, na którym spoczywają obrońca Westerplatte, tajemniczy i niebezpieczny „Malarz”, jeden z dowódców powstania warszawskiego i Czarna Mańka, jego żona i mścicielka – po jego śmierci dowodziła oddziałem, którego był przywódcą podczas powstania warszawskiego. Dowiedzieliśmy się także, dlaczego mur Cmentarza Bródnowskiego stał się zaporą nie do przebycia dla Niemców atakujących polskich żołnierzy podczas wojny.
Dzięki udziałowi w spacerze poszerzyliśmy swoją wiedzę o dzielnicy i mogliśmy spojrzeć na nią z innej perspektywy. Okazało się, że Targówek to miejsce piękne, pełne zieleni i tajemnic, które jeszcze czekają na odkrycie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.